The Honda CMX 450 Rebel is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 447.00 ccm (27,14 cubic inches) Twin, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 38.00 HP (27,56 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical factor. The Honda CMX 450 Rebel comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, ensuring excellent efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is important for keeping your Honda CMX 450 Rebel performing at its best. Frequently replaced components include spark plugs. With the right parts, your CMX 450 Rebel can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda CMX 450 Rebel Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 56S tubeless and the Rear Tyre size is 140/90 - 18 70S tubeless so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 447.00 ccm (27,14 cubic inches) |
| Power: | 38.00 HP (27,56 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1986 |
| Weight: | 174.0 kg (381,68 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |