The Cagiva Navigator is a 4 stroke, Enduro bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 97.00 HP (70,45 kW)) @ 8400 RPM, 88.00 Nm (8,96 kgf-m or 64,58 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
For weekend adventures, the fuel system is an essential consideration. The Cagiva Navigator comes with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, offering efficient fuel economy for your rides.
Regular maintenance is necessary to maintain your Cagiva Navigator in top condition. Frequently replaced components include batteries. With the right parts, your Navigator will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Cagiva Navigator Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 18 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 97.00 HP (70,45 kW)) @ 8400 RPM |
| Torque: | 88.00 Nm (8,96 kgf-m or 64,58 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 210.0 kg (460,69 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |