The Dafier DFE 200GY is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 200.00 ccm (12,14 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.39 HP (8.3 kW and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
Preventative care is key for keeping your Dafier DFE 200GY running smoothly. Regular replacement items involve spark plugs. Using quality components, your DFE 200GY can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 200.00 ccm (12,14 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2145 mm (83,98 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |