The Harley Davidson FLSTF Softail Fat Boy is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the tank size is an important aspect. The Harley Davidson FLSTF Softail Fat Boy includes a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, offering optimal range for your rides.
Routine service is vital for keeping your Harley Davidson FLSTF Softail Fat Boy in top condition. Common service items include drive chains. By using genuine parts, your FLSTF Softail Fat Boy will sustain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLSTF Softail Fat Boy Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 140/75 - R17 and the Rear Tyre size is 200/55 - R17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 120.00 Nm (12,14 kgf-m or 88,06 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 314.8 kg (690,53 pounds) |
| Length: | 2395 mm (93,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston torque-free calipers |