The MBK Stunt Naked is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6800 RPM, 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a critical consideration. The MBK Stunt Naked features a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank, delivering reliable efficiency during your journeys.
Regular maintenance is essential to keep your MBK Stunt Naked operating reliably. Frequently replaced components comprise drive chains. Through proper maintenance, your Stunt Naked will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for MBK Stunt Naked Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 12 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 267.0 kg (585,66 pounds) |
| Length: | 1785 mm (69,95 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |