The Triumph Daytona 600 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 110.00 HP (79,90 kW)) @ 12750 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 11000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a key aspect. The Triumph Daytona 600 is fitted with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, delivering good range for your rides.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Triumph Daytona 600 operating reliably. Essential service parts involve fuel filters. Using quality components, your Daytona 600 can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Triumph Daytona 600 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (79,90 kW)) @ 12750 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 165.0 kg (361,98 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |