The Honda Hornet 900 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 919.00 ccm (55,80 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 107.28 HP (77,91 kW)) @ 9000 RPM, 91.00 Nm (9,25 kgf-m or 66,76 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key aspect. The Honda Hornet 900 includes a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, providing consistent efficiency for your adventures.
Preventative care is important to keep your Honda Hornet 900 in top condition. Essential service parts comprise spark plugs. With the right parts, your Hornet 900 can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 919.00 ccm (55,80 cubic inches) |
| Power: | 107.28 HP (77,91 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 91.00 Nm (9,25 kgf-m or 66,76 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 194.0 kg (425,56 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |