The Daelim VT 125 Evolution is a 4 stroke, Custom bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.00 HP (9.5 kW, 10.00 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs and a top speed of 112.0 km/h (69,25 mph)
For weekend adventures, the tank size is a key feature. The Daelim VT 125 Evolution is equipped with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, offering consistent performance on the road.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Daelim VT 125 Evolution performing at its best. Regular replacement items consist of spark plugs. Through proper maintenance, your VT 125 Evolution will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Daelim VT 125 Evolution Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.00 HP (9.5 kW |
| Torque: | 10.00 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 112.0 km/h (69,25 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 144.0 kg (315,91 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |