The PGO G MAX 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.78 HP (7,06 kW)) @ 8250 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important feature. The PGO G MAX 125 comes with a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank, providing optimal performance for your adventures.
Regular maintenance is necessary for keeping your PGO G MAX 125 operating reliably. Regular replacement items involve clutch plates. By using genuine parts, your G MAX 125 will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for PGO G MAX 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 9.78 HP (7,06 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1855 mm (72,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |