The Kymco Dink Yager 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 11.80 HP (8,56 kW)) @ 7750 RPM, 12.70 Nm (1,29 kgf-m or 9,35 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is important for ensuring your Kymco Dink Yager 150 in top condition. Essential service parts involve clutch plates. Using quality components, your Dink Yager 150 will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kymco Dink Yager 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 11.80 HP (8,56 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 12.70 Nm (1,29 kgf-m or 9,35 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 143.0 kg (313,72 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |