The Ducati Monster S4R Testastretta is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 128.33 HP (93,23 kW)) @ 9500 RPM, 103.90 Nm (10,55 kgf-m or 76,22 ft.lbs) @ 10600 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an essential factor. The Ducati Monster S4R Testastretta includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel delivery system, delivering good mileage for your adventures.
Regular maintenance is essential for maintaining your Ducati Monster S4R Testastretta in top condition. Common service items involve spark plugs. Through proper maintenance, your Monster S4R Testastretta can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster S4R Testastretta Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 128.33 HP (93,23 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 103.90 Nm (10,55 kgf-m or 76,22 ft.lbs) @ 10600 RPM |
| Compression: | 11.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 177.0 kg (388,25 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |