The Suzuki Grasstracker is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7500 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a key feature. The Suzuki Grasstracker comes with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel management system, providing good efficiency for your adventures.
Routine service is key to maintain your Suzuki Grasstracker in top condition. Common service items involve sprockets. Through proper maintenance, your Grasstracker will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 124.0 kg (272,03 pounds) |
| Length: | 1995 mm (78,11 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |