The MV Agusta F4 1000 AGO is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 996.39 ccm (60,50 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 166.00 HP (120,59 kW)) @ 11750 RPM, 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 10200 RPM and a top speed of 300.9 km/h (186,07 mph)
During extended trips, the gas tank is a key feature. The MV Agusta F4 1000 AGO is fitted with a fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, providing consistent efficiency on the road.
Proper upkeep is essential for maintaining your MV Agusta F4 1000 AGO in peak form. Regular replacement items consist of air filters. With regular servicing, your F4 1000 AGO will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta F4 1000 AGO Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 996.39 ccm (60,50 cubic inches) |
| Power: | 166.00 HP (120,59 kW)) @ 11750 RPM |
| Torque: | 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 10200 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 300.9 km/h (186,07 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 190.0 kg (416,71 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |