The Ducati Monster 620 Dark is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 618.00 ccm (37,52 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 62.22 HP (45,17 kW)) @ 9500 RPM, 41.20 Nm (4.2 kgf-m or 30.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an essential factor. The Ducati Monster 620 Dark features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel management system, offering good fuel economy on the road.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Ducati Monster 620 Dark running smoothly. Popular maintenance parts include oil filters. Using quality components, your Monster 620 Dark will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster 620 Dark Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37,52 cubic inches) |
| Power: | 62.22 HP (45,17 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 41.20 Nm (4.2 kgf-m or 30.4 ft.lbs |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |