The Triumph Bonneville 50th is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 865.00 ccm (52,52 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 67.05 HP (48,66 kW)) @ 7500 RPM, 69.00 Nm (6,97 kgf-m or 50,65 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important factor. The Triumph Bonneville 50th includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, providing good performance during your journeys.
Proper upkeep is essential for keeping your Triumph Bonneville 50th in top condition. Essential service parts include fuel filters. With regular servicing, your Bonneville 50th will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Triumph Bonneville 50th Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/70 - R17 and the Rear Tyre size is 130/80 - R17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52,52 cubic inches) |
| Power: | 67.05 HP (48,66 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 69.00 Nm (6,97 kgf-m or 50,65 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 203.0 kg (445,26 pounds) |
| Length: | 2144 mm (83,98 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |