The Keeway TX50 Enduro is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.86 HP (1,39 kW)) @ 5500 RPM, 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
For longer journeys, the gas tank is an essential factor. The Keeway TX50 Enduro comes with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel control system, providing optimal range during your journeys.
Routine service is key for ensuring your Keeway TX50 Enduro in peak form. Essential service parts comprise fuel filters. Using quality components, your TX50 Enduro will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Keeway TX50 Enduro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 21 and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 1.86 HP (1,39 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 94.0 kg (206,16 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |