The Honda VT 125 C2 Shadow is a 4 stroke, Custom bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11000 RPM, 10.70 Nm (1,09 kgf-m or 7,86 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 111.0 km/h (68,66 mph)
For weekend adventures, the tank size is a critical consideration. The Honda VT 125 C2 Shadow features a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, giving excellent performance for your rides.
Routine service is important for keeping your Honda VT 125 C2 Shadow running smoothly. Popular maintenance parts consist of spark plugs. By using genuine parts, your VT 125 C2 Shadow will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Honda VT 125 C2 Shadow Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 17 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 10.70 Nm (1,09 kgf-m or 7,86 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 111.0 km/h (68,66 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 145.0 kg (318,10 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |