The Tank Sports Topline Khaos is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 15.80 HP (11.5 kW and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is crucial for keeping your Tank Sports Topline Khaos in peak form. Frequently replaced components include clutch plates. By using genuine parts, your Topline Khaos will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Topline Khaos Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 15.80 HP (11.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 139.7 kg (306,46 pounds) |
| Length: | 2079 mm (81,39 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |