The Benelli Tornado Naked Tre 899 s is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 899.00 ccm (54,59 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 115.99 HP (84,28 kW)) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential feature. The Benelli Tornado Naked Tre 899 s features a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, ensuring efficient efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Benelli Tornado Naked Tre 899 s operating reliably. Regular replacement items involve clutch plates. Using quality components, your Tornado Naked Tre 899 s will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Benelli Tornado Naked Tre 899 s Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 899.00 ccm (54,59 cubic inches) |
| Power: | 115.99 HP (84,28 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |