The Suzuki RG125 Gamma is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 25.00 HP (18,11 kW)) @ 9000 RPM, 19.10 Nm (1,89 kgf-m or 14,03 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 160.9 km/h (99,50 mph)
During extended trips, the fuel system is a key consideration. The Suzuki RG125 Gamma is fitted with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, delivering consistent efficiency on the road.
Regular maintenance is vital for maintaining your Suzuki RG125 Gamma in peak form. Popular maintenance parts consist of air filters. By using genuine parts, your RG125 Gamma will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 25.00 HP (18,11 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 19.10 Nm (1,89 kgf-m or 14,03 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 160.9 km/h (99,50 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1986 |
| Weight: | 94.0 kg (206,16 pounds) |
| Length: | 1960 mm (76,81 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |