The Yamaha BT 1100 Bulldog is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1063.00 ccm (64,54 cubic inches) Twin, 1 Valve type of engine.
This engine has 64.10 HP (46,57 kW)) @ 5500 RPM, 88.20 Nm (8,96 kgf-m or 64,77 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical feature. The Yamaha BT 1100 Bulldog includes a fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, providing efficient performance for your adventures.
Regular maintenance is essential for ensuring your Yamaha BT 1100 Bulldog in top condition. Essential service parts include brake pads. By using genuine parts, your BT 1100 Bulldog can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha BT 1100 Bulldog Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 1063.00 ccm (64,54 cubic inches) |
| Power: | 64.10 HP (46,57 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 88.20 Nm (8,96 kgf-m or 64,77 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 8.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 1 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 229.5 kg (503,47 pounds) |
| Length: | 2192 mm (85,87 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |