The Ural De Luxe is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 650.00 ccm (39,46 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine.
This engine has 32.00 HP (23.4 kW, 41.00 Nm (4,18 kgf-m or 30,05 ft.lbs) @ 5200 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Ural De Luxe in peak form. Popular maintenance parts consist of spark plugs. With regular servicing, your De Luxe can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 650.00 ccm (39,46 cubic inches) |
| Power: | 32.00 HP (23.4 kW |
| Torque: | 41.00 Nm (4,18 kgf-m or 30,05 ft.lbs) @ 5200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |