The Ural Patrol 750 is a 2 stroke, Classic bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 130.0 km/h (80,40 mph)
For longer journeys, the gas tank is an essential consideration. The Ural Patrol 750 is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, delivering good fuel economy during your journeys.
Routine service is necessary for ensuring your Ural Patrol 750 running smoothly. Regular replacement items consist of sprockets. Through proper maintenance, your Patrol 750 will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 8.6:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 130.0 km/h (80,40 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). IMZ drum brake om both wheels |