The Triumph Street Triple 675 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 675.00 ccm (40,98 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 107.00 HP (77,71 kW)) @ 11700 RPM, 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 9100 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important aspect. The Triumph Street Triple 675 is fitted with a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, offering good range on the road.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Triumph Street Triple 675 in peak form. Common service items include brake pads. With the right parts, your Street Triple 675 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Triumph Street Triple 675 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 675.00 ccm (40,98 cubic inches) |
| Power: | 107.00 HP (77,71 kW)) @ 11700 RPM |
| Torque: | 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 9100 RPM |
| Compression: | 12.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 166.5 kg (365,17 pounds) |
| Length: | 2029 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |