The Aprilia RSV Mille 1000 is a 4 stroke, Sport bike with a 997.62 ccm (60,57 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 130.00 HP (94,43 kW)) @ 9500 RPM, 99.00 Nm (10,05 kgf-m or 72,64 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an important factor. The Aprilia RSV Mille 1000 includes a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, delivering efficient fuel economy for your rides.
Proper upkeep is vital to maintain your Aprilia RSV Mille 1000 operating reliably. Essential service parts include batteries. With regular servicing, your RSV Mille 1000 can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 130.00 HP (94,43 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 99.00 Nm (10,05 kgf-m or 72,64 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |