The Keeway Focus 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.55 HP (3,28 kW)) @ 7500 RPM, 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 5300 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a critical aspect. The Keeway Focus 50 comes with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, providing excellent efficiency for your adventures.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Keeway Focus 50 performing at its best. Popular maintenance parts include fuel filters. By using genuine parts, your Focus 50 can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.55 HP (3,28 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 5300 RPM |
| Compression: | 7.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 86.0 kg (188,65 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |