The Benelli BX 505 Enduro is a 4 stroke, Enduro bike with a 4.00 ccm (0,24 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 59.67 HP (43,38 kW)) @ 8500 RPM, 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical consideration. The Benelli BX 505 Enduro is fitted with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, providing excellent mileage for your rides.
Preventative care is vital for ensuring your Benelli BX 505 Enduro performing at its best. Regular replacement items involve oil filters. Using quality components, your BX 505 Enduro will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Benelli BX 505 Enduro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/100 - 21 and the Rear Tyre size is 140/80 - 18 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 4.00 ccm (0,24 cubic inches) |
| Power: | 59.67 HP (43,38 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |