The Honda Pantheon is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 13.54 HP (9,85 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential factor. The Honda Pantheon is equipped with a 9.40 litres (2,47 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel injection system, offering good fuel economy for your rides.
Routine service is essential for maintaining your Honda Pantheon in peak form. Frequently replaced components involve brake pads. Using quality components, your Pantheon can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 13.54 HP (9,85 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.40 litres (2,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 139.9 kg (306,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |