The Yamaha YZF R7 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 749.00 ccm (45,47 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 11000 RPM, 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 250.0 km/h (154,52 mph)
When out on the road, the fuel system is an essential factor. The Yamaha YZF R7 includes a 23.00 litres (6,05 gallons) fuel tank, ensuring good fuel economy for your rides.
Regular maintenance is essential for keeping your Yamaha YZF R7 performing at its best. Popular maintenance parts consist of clutch plates. With regular servicing, your YZF R7 will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 250.0 km/h (154,52 mph) |
| Fuel Capacity: | 23.00 litres (6,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 176.0 kg (386,06 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |