The Harley Davidson FXSTBI Softail Night Train is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the tank size is a key factor. The Harley Davidson FXSTBI Softail Night Train includes a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, providing consistent range on the road.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Harley Davidson FXSTBI Softail Night Train in top condition. Frequently replaced components consist of sprockets. Using quality components, your FXSTBI Softail Night Train will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXSTBI Softail Night Train Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 292.0 kg (640,48 pounds) |
| Length: | 2420 mm (94,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |