The Laverda 750 Strike is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 747.00 ccm (45,35 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 92.00 HP (67.2 kW, 74.00 Nm (7.5 kgf-m or 54.6 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is essential to keep your Laverda 750 Strike in top condition. Regular replacement items consist of spark plugs. Through proper maintenance, your 750 Strike will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 747.00 ccm (45,35 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (67.2 kW |
| Torque: | 74.00 Nm (7.5 kgf-m or 54.6 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |