The Cagiva Planet 125 is a 2 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9500 RPM, 17.00 Nm (1,69 kgf-m or 12,44 ft.lbs) @ 9200 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is key to maintain your Cagiva Planet 125 in top condition. Regular replacement items consist of oil filters. With regular servicing, your Planet 125 can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 17.00 Nm (1,69 kgf-m or 12,44 ft.lbs) @ 9200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |