The Ducati Supersport 1000 DS is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 93.73 HP (68,06 kW)) @ 7750 RPM, 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential consideration. The Ducati Supersport 1000 DS features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and employs a Desmodromic valve control fuel delivery system, delivering consistent efficiency for your rides.
Preventative care is essential for maintaining your Ducati Supersport 1000 DS in top condition. Essential service parts comprise sprockets. Through proper maintenance, your Supersport 1000 DS will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Ducati Supersport 1000 DS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 93.73 HP (68,06 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 179.4 kg (393,52 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |