The Yamaha TT R 90 is a 4 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 89.00 ccm (5,40 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.60 HP (4,08 kW)) @ 7000 RPM, 6.10 Nm (0,60 kgf-m or 4,48 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a critical aspect. The Yamaha TT R 90 is equipped with a fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, providing optimal range for your adventures.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Yamaha TT R 90 running smoothly. Popular maintenance parts involve drive chains. With the right parts, your TT R 90 can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 89.00 ccm (5,40 cubic inches) |
| Power: | 5.60 HP (4,08 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 6.10 Nm (0,60 kgf-m or 4,48 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 8.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 60.0 kg (131,64 pounds) |
| Length: | 1525 mm (59,70 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |