The Triumph Daytona 955 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 955.00 ccm (57,98 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 130.00 HP (94,43 kW)) @ 9900 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 9600 RPM and a top speed of 250.0 km/h (154,52 mph)
When riding, the fuel capacity is a critical factor. The Triumph Daytona 955 features a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, providing efficient performance during your journeys.
Preventative care is vital to keep your Triumph Daytona 955 in top condition. Frequently replaced components comprise brake pads. Through proper maintenance, your Daytona 955 will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 955.00 ccm (57,98 cubic inches) |
| Power: | 130.00 HP (94,43 kW)) @ 9900 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 9600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 250.0 km/h (154,52 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |