The DB Motors Super Sport 12 10 inch wheels is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.50 HP (1,79 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a key aspect. The DB Motors Super Sport 12 10 inch wheels comes with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, offering optimal mileage on the road.
Regular maintenance is necessary for maintaining your DB Motors Super Sport 12 10 inch wheels in top condition. Essential service parts comprise spark plugs. Using quality components, your Super Sport 12 10 inch wheels will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for DB Motors Super Sport 12 10 inch wheels Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 12 and the Rear Tyre size is 2.75 - 10 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 2.50 HP (1,79 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 43.5 kg (95,42 pounds) |
| Length: | 1400 mm (54,82 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). 90 mm drum brake with extractable pin |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). 90 mm drum brake with extractable pin |