The Honda XL 650 Transalp is a 4 stroke, Enduro bike with a 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7500 RPM, 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical factor. The Honda XL 650 Transalp features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, delivering excellent mileage for your rides.
Proper upkeep is crucial for keeping your Honda XL 650 Transalp in top condition. Common service items include sprockets. With regular servicing, your XL 650 Transalp will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Honda XL 650 Transalp Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 120/90 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | 2257 mm (88,46 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |