The Jinlun JL QT 50 4 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.30 HP (1,69 kW)) @ 7500 RPM, 3.00 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
During extended trips, the tank size is a critical feature. The Jinlun JL QT 50 4 features a 4.50 litres (1,18 gallons) fuel tank, giving excellent performance during your journeys.
Proper upkeep is crucial to maintain your Jinlun JL QT 50 4 operating reliably. Frequently replaced components involve batteries. Through proper maintenance, your JL QT 50 4 will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 2.30 HP (1,69 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.00 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.50 litres (1,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 85.0 kg (186,46 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |