The Bimota DB7 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1098.00 ccm (66,67 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7000 RPM, 102.97 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a key aspect. The Bimota DB7 is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel delivery system, giving optimal performance during your journeys.
Scheduled maintenance is vital for ensuring your Bimota DB7 operating reliably. Frequently replaced components involve spark plugs. With regular servicing, your DB7 will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Bimota DB7 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1098.00 ccm (66,67 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 102.97 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Floating discs Brembo, Radial Caliper Brembo 4-Pistons, 4-Pads |
| Rear Brakes: | Single disc. Bimoto 2-pistons, 2-pads Brembo callipers |