The Ducati SS 600 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 583.00 ccm (35,39 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.00 HP (38.7 kW, 48.00 Nm (4.9 kgf-m or 35.4 ft.lbs and a top speed of 190.0 km/h (117,51 mph)
Proper upkeep is crucial to keep your Ducati SS 600 in top condition. Essential service parts consist of clutch plates. By using genuine parts, your SS 600 will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 583.00 ccm (35,39 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38.7 kW |
| Torque: | 48.00 Nm (4.9 kgf-m or 35.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 190.0 km/h (117,51 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 172.0 kg (377,30 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |