The Hartford VR 200X is a 4 stroke, Super Motard bike with a Oil and air cooled 197.00 ccm (11,96 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.30 HP (10,35 kW)) @ 7500 RPM, 14.80 Nm (1,49 kgf-m or 10,85 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 105.0 km/h (64,87 mph)
When riding, the gas tank is a key consideration. The Hartford VR 200X comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel management system, ensuring consistent performance on the road.
Preventative care is crucial for ensuring your Hartford VR 200X in peak form. Common service items comprise batteries. Using quality components, your VR 200X will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Hartford VR 200X Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 21 and the Rear Tyre size is 110/80 - 18 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 197.00 ccm (11,96 cubic inches) |
| Power: | 14.30 HP (10,35 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 14.80 Nm (1,49 kgf-m or 10,85 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 105.0 km/h (64,87 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |