The Honda Varadero 125 is a 4 stroke, Enduro bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11000 RPM, 10.70 Nm (1,09 kgf-m or 7,86 ft.lbs) @ 9500 RPM and a top speed of 115.0 km/h (71,14 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a critical feature. The Honda Varadero 125 is fitted with a 17.50 litres (4,60 gallons) fuel tank, offering optimal efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is vital for ensuring your Honda Varadero 125 running smoothly. Regular replacement items include spark plugs. Using quality components, your Varadero 125 will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Honda Varadero 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 10.70 Nm (1,09 kgf-m or 7,86 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 115.0 km/h (71,14 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.50 litres (4,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |