The Peugeot Ludix 2 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.90 HP (2.8 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical consideration. The Peugeot Ludix 2 50 is equipped with a 5.80 litres (1,52 gallons) fuel tank, delivering good performance for your adventures.
Regular maintenance is vital to keep your Peugeot Ludix 2 50 in peak form. Common service items comprise brake pads. Through proper maintenance, your Ludix 2 50 can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Ludix 2 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 10 and the Rear Tyre size is 100/80 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 3.90 HP (2.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.80 litres (1,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 70.0 kg (153,53 pounds) |
| Length: | 1650 mm (64,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |