The Kymco ZX 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 4.96 HP (3.6 kW, 4.90 Nm (0.5 kgf-m or 3.6 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital to maintain your Kymco ZX 50 performing at its best. Frequently replaced components involve spark plugs. With regular servicing, your ZX 50 will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kymco ZX 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - J12 and the Rear Tyre size is 120/70 - J12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 4.96 HP (3.6 kW |
| Torque: | 4.90 Nm (0.5 kgf-m or 3.6 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 87.0 kg (190,84 pounds) |
| Length: | 1883 mm (73,73 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |