The Moto Guzzi California Titanum is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 73.76 HP (53,53 kW)) @ 7000 RPM, 88.50 Nm (8,96 kgf-m or 64,97 ft.lbs) @ 5200 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important consideration. The Moto Guzzi California Titanum is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel management system, offering efficient range on the road.
Regular maintenance is necessary for keeping your Moto Guzzi California Titanum in top condition. Essential service parts involve clutch plates. By using genuine parts, your California Titanum will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi California Titanum Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - VB18 and the Rear Tyre size is 140/80 - VB17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 73.76 HP (53,53 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 88.50 Nm (8,96 kgf-m or 64,97 ft.lbs) @ 5200 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 251.0 kg (550,63 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |