The Jincheng JC 70 Y is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 76.50 ccm (4,65 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.20 HP (2.3 kW and a top speed of 55.0 km/h (34,03 mph)
During extended trips, the fuel capacity is a critical aspect. The Jincheng JC 70 Y is fitted with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, giving reliable efficiency for your rides.
Routine service is key for maintaining your Jincheng JC 70 Y in peak form. Common service items include oil filters. Using quality components, your JC 70 Y can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 76.50 ccm (4,65 cubic inches) |
| Power: | 3.20 HP (2.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 55.0 km/h (34,03 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 76.5 kg (167,86 pounds) |
| Length: | 1543 mm (60,40 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |