The Kymco Spike 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 120.40 ccm (7,31 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.85 HP (6,47 kW)) @ 8000 RPM, 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is essential for keeping your Kymco Spike 125 running smoothly. Regular replacement items consist of spark plugs. Using quality components, your Spike 125 will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kymco Spike 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 4PR and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 4PR so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 120.40 ccm (7,31 cubic inches) |
| Power: | 8.85 HP (6,47 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2005 mm (78,51 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |