The Piaggio Liberty Catalyzed is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8000 RPM, 10.20 Nm (1,00 kgf-m or 7,46 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a key consideration. The Piaggio Liberty Catalyzed includes a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, ensuring good mileage for your rides.
Proper upkeep is crucial for keeping your Piaggio Liberty Catalyzed operating reliably. Frequently replaced components comprise oil filters. Through proper maintenance, your Liberty Catalyzed will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Piaggio Liberty Catalyzed Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 16 and the Rear Tyre size is 110/80 - 14 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 10.20 Nm (1,00 kgf-m or 7,46 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 87.0 kg (190,84 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |