The KTM 990 Duke RR is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 999.80 ccm (60,70 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9000 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical feature. The KTM 990 Duke RR features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, providing excellent fuel economy during your journeys.
Preventative care is necessary for keeping your KTM 990 Duke RR performing at its best. Common service items consist of batteries. By using genuine parts, your 990 Duke RR will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for KTM 990 Duke RR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 999.80 ccm (60,70 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |