The Ducati 999 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 140.00 HP (101,69 kW)) @ 9500 RPM, 111.00 Nm (11,24 kgf-m or 81,49 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a critical consideration. The Ducati 999 features a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel injection system, ensuring consistent performance during your journeys.
Preventative care is important for keeping your Ducati 999 operating reliably. Common service items comprise drive chains. Using quality components, your 999 will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ducati 999 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 140.00 HP (101,69 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 111.00 Nm (11,24 kgf-m or 81,49 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 11.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |